Funkcją gruczołu krokowego jest wytwarzanie wydzieliny, która upłynnia spermę i uodparnia ją na kwaśne pH środowiska pochwy.
Łagodny rozrost stercza (BPH) należy do najczęstszych chorób urologicznych mężczyzn i jest związany z wiekiem. U prawie połowy mężczyzn po 60 roku życia mogą występować objawy kliniczne BPH, powodując znaczne obniżenie jakości życia, a powikłania, takie jak nawracające infekcje dróg moczowych, kamica pęcherza moczowego czy zakażenia nerek przyczyniają się do pogorszenie stanu zdrowia. Głównym i najczęściej występującym objawem, sugerującym BPH jest utrudniony odpływ moczu z pęcherza moczowego.
Wg danych epidemiologicznych odsetek mężczyzn, u których obserwuje się zmiany w sterczu, wzrasta od ok. 10% po 45 roku życia aż do 90% w 80 r ż. Szacunki dotyczące populacji polskiej podają liczbę ponad 2,5 miliona pacjentów dotkniętych dolegliwościami związanymi z BPH.
Istotą schorzenia jest zwężenie cewki moczowej na poziomie gruczołu krokowego, powodujące utrudniony przepływ moczu. Za utrudnienie to odpowiedzialność ponoszą dwa mechanizmy. Bezpośredni ucisk z zewnątrz powiększonego gruczołu krokowego na cewkę moczową (komponent mechaniczny) oraz skurcz mięśni gładkich w jego obrębie również powodujący uciśnięcie cewki moczowej (komponent dynamiczny). Te dwa komponenty determinują obraz kliniczny BPH gdzie nasilenie objawów nie zależy bezpośrednio od wielkości gruczołu krokowego. Występowanie tzw. przeszkody podpęcherzowej prowadzi do powstania objawów ze strony dolnych dróg moczowych określanych jako LUTS (lower urinary tract symptoms), do których należą objawy podrażnieniowe (naglące parcie, częstomocz, nietrzymanie moczu) oraz przeszkodowe (niezdecydowany początek mikcji, słaby strumień moczu, wydłużony czas mikcji, kroplowanie, uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza). Zaniedbane i nie leczone objawy choroby mogą doprowadzić do uszkodzenia pęcherza, a w skrajnych przypadkach również nerek. W następstwie mogą skutkować powstaniem kamicy, zatrzymaniem moczu wymagającym założenia cewnika, a nawet ciężką niewydolnością nerek.
To często występujące w populacji schorzenie związane jest bezpośrednio z wiekiem mężczyzny. Wg danych epidemiologicznych odsetek mężczyzn, u których obserwuje się zmiany w sterczu, wzrasta od ok. 10% po 45 roku życia aż do 90% w 80 rż. Szacunki dotyczące populacji polskiej podają liczbę ponad 2,5 miliona pacjentów dotkniętych dolegliwościami związanych z ŁRS.
Jak można rozpoznać czy choruję na łagodny rozrost gruczołu krokowego?
Rozpoznania BPH dokonuje lekarz na podstawie szczegółowego wywiadu, ilościowej oceny dolegliwości, przedmiotowego badania przez odbyt (badanie per rectum), ogólnego badania moczu, oznaczenia stężenia PSA w surowicy krwi (swoisty antygen sterczowy) oraz innych badań zależnie od sytuacji i stanu pacjenta. Zakres działań terapeutycznych dotyczących chorych na BPH jest bardzo rozległy i obejmuje tzw. baczne wyczekiwanie, kiedy to pacjent podlega jedynie obserwacji, farmakoterapię i metody chirurgiczne. Do głównych celów leczenia farmakologicznego należy szybkie, skuteczne i długotrwałe zmniejszenie nasilenia LUTS, przeciwdziałanie powstawaniu przeszkody w odpływie moczu, zapobieganie wystąpieniu ostrego zatrzymania moczu oraz zmniejszenie ryzyka zastosowania leczenia chirurgicznego. Konieczność interwencji chirurgicznej pojawia się u pacjentów, u których leczenie farmakologiczne nie likwiduje objawów choroby.
Opracowano na podstawie: