Infekcje intymne to często używana nazwa dla zakażeń zewnętrznych i wewnętrznych narządów płciowych.
Zakażenie wywołać mogą różne rodzaje drobnoustrojów: bakterie, grzyby, pierwotniaki oraz wirusy. Zakażenia pochwy i sromu wywołane jest zazwyczaj przez gatunki należące do saprofitów skóry i błon śluzowych, a do infekcji dochodzi w wyniku zaburzenia prawidłowej mikroflory lub obniżonej odporności organizmu.
Jednym z objawów zakażenia jest stan zapalny (zapalenie) dotkniętego nim obszaru charakteryzujący się: zaczerwieniem, bólem i obrzękiem skóry i błon śluzowych1.
Zakażenia żeńskich narządów płciowych należą do najczęściej występujących infekcji, szczególnie u kobiet w okresie rozrodczym2.
Najczęstsze rodzaje zakażeń pochwy i sromu, stanowiące 3/4 tych infekcji to:
Drożdżakowe zapalenie pochwy i sromu (vulvovaginal candidiasis – VVC) jest – po bakteryjnym zapaleniu pochwy – drugą co do częstości występowania nieprawidłowością związaną z biocenozą pochwy. Objawy grzybicy pochwy to6:
Często stwierdza się współwystępowanie zakażenia grzybiczego i bakteryjnego – to tak zwane zakażenie mieszane.
Częstość występowania mieszanych zakażeń pochwy ocenia się na 33-50% wszystkich przypadków zakażeń pochwy7.
W Polsce najczęstszą kombinacją patogenów izolowanych w przypadkach mieszanych zakażeń pochwy jest współistnienie bakterii tlenowych z grupy paciorkowców (AV) i drożdżaków.
Zazwyczaj objawy mieszanego zakażenia pochwy są nietypowe, odbiegające od klasycznych objawów grzybicy, waginozy bakteryjnej lub waginozy tlenowej. Obraz kliniczny mieszanego zapalenia pochwy jest zwykle wypadkową objawów charakterystycznych dla zakażenia poszczególnymi patogenami zidentyfikowanymi u pacjentki2.
Najczęściej obserwowane są:
Piśmiennictwo: