RECORDATI POLSKA Sp. z.o.o - Poland
PL - EN
Choroba hemoroidalna

Informacje dla PacjentaChoroba hemoroidalna

Co to są hemoroidy?

Hemoroidy, zwane są też guzkami krwawniczymi albo krwawnicami – są w zasadzie normalną częścią ludzkiego ciała, nie zaś chorobą. Hemoroidy to struktury naczyniowe położone w kanale odbytu, mające postać „poduszeczek”, które uczestniczą w prawidłowym funkcjonowaniu końcowego odcinka przewodu pokarmowego. Najczęściej w kanale odbytu występują trzy guzki krwawnicze. Wraz z wewnętrznym i zewnętrznym zwieraczem odbytu odpowiedzialne są za uszczelnianie odbytnicy, dzięki czemu możliwe jest kontrolowane utrzymywanie gazów i stolca. Hemoroidy stają się przyczyną dolegliwości, gdy dochodzi do ich powiększenia, zapalenia i wypadania. Mówimy wtedy o chorobie hemoroidalnej, która jest traktowana jako choroba cywilizacyjna, mająca związek z prowadzonym trybem życia. Błona śluzowa pokrywająca hemoroidy zaczyna ulegać rozciągnięciu, dochodzi do krwawień, zalegania krwi i powstawania zakrzepów czemu towarzyszy miejscowy proces zapalny. Powiększone i zmienione zapalnie hemoroidy mogą wypadać na zewnątrz szpary odbytowej.

Choroba hemoroidalna.

Choroba hemoroidalna jest jedną z najczęstszych przypadłości proktologicznych w krajach zachodnich. Częstość jej występowania w populacji ogólnej sięga 36%, przy czym większą zapadalność obserwuje się wśród osób w wieku średnim o wysokim statusie socjoekonomicznym. Szacuje się, że u ok. 50% osób w populacji ogólnej wystąpią w pewnym momencie życia objawowe hemoroidy. Ponadto ryzyko rozwoju choroby hemoroidalnej jest szczególnie wysokie u kobiet ciężarnych. Częstość występowania schorzenia waha się u nich w granicach 25–35%, a III trymestrze ciąży dotyka nawet 85% kobiet. Zwiększone ryzyko rozwoju choroby hemoroidalnej dotyczy również innych grup pacjentów, takich jak osoby w wieku podeszłym i z wysokim wskaźnikiem masy ciała.
Do najczęściej zgłaszanych objawów choroby hemoroidalnej zalicza się: krwawienie, sączenie wydzieliny z odbytu, ból, pieczenie lub świąd, wynikające z obrzęku i zakrzepicy oraz uczucie niepełnego wypróżnienia. Najważniejszym objawem, który może sygnalizować początek choroby jest bezbolesne krwawienie towarzyszące wypróżnianiu. Nawet nieznaczne ślady krwi na papierze toaletowym powinny być sygnałem do wizyty u lekarza.
Należy pamiętać, że wymienione powyżej objawy mogą być sygnałem przypadłości innych niż choroba hemoroidalna. Mogą sygnalizować poważniejsze schorzenia, a nawet choroby nowotworowe. Dlatego utrzymujące się dolegliwości w okolicach odbytu powinny być bezwzględnie skonsultowane z lekarzem.
Nasilenie choroby hemoroidalnej określa się z użyciem 4-stopniowej skali Golighera. W bardziej zaawansowanych stadiach konieczna jest interwencja chirurgiczna, podczas gdy u pacjentów z chorobą w I i II stopniu zaawansowania, stanowiących zdecydowaną większość (> 90%) zgłaszanych przypadków, wystarczy zachowawcze leczenie farmakologiczne oraz zmiany w stylu życia.

Zalecenia profilaktyczne.

Początkowa faza leczenia zachowawczego powinna obejmować:

  1. urozmaiconą dietę: pokarmy bogate w błonnik, produkty zbożowe, chleb razowy, owoce, warzywa,
  2. picie dużej ilości wody, co najmniej 1,5-2 litrów na dobę,
  3. unikanie pikantnych potraw i napojów, które mogą wywoływać podrażnienia,
  4. regularnie ćwiczenia fizyczne,
  5. unikanie noszenia dużych ciężarów,
  6. regularne korzystanie z toalety np. po obudzeniu, po wypiciu szklanki wody, jeśli papier toaletowy powoduje podrażnienie skóry odbytu należy stosować nawilżane chusteczki,
  7. przestrzeganie zasad higieny osobistej,
  8. unikanie siedzącego trybu życia.

Opracowano na podstawie:

  1. Tribenoside and lidocaine in the local treatment of hemorrhoids: an overview of clinical evidence. Lorenc Z., Gökçe Ö. European Review for Medical and Pharmacological Sciences. 2016; 20: 2742-2751
  2. Guzki krwawnicze i żylaki odbytu. Wałęga P. Medycyna Praktyczna Chirurgia 2012/05