EN
Aktualności Recordati Group »

Zaburzenia erekcji

Co to są zaburzenia erekcji (ang. Erectile Disfunction – ED)?

Z definicji zaburzenia erekcji charakteryzują się powtarzalną niezdolnością do uzyskania i/lub utrzymania wzwodu (erekcji) niezbędnego do odbycia satysfakcjonującego stosunku płciowego. Od 1992 roku nie stosuje się terminu „impotencja” ze względu na jego pejoratywne znaczenie.
Erekcja czyli wzwód jest wynikiem zespołu współdziałających czynników neurologicznych, naczyniowych i hormonalnych prowadzących do usztywnienia i powiększenia prącia na skutek napływu krwi do znajdujących się w nim ciał jamistych. Pod wpływem impulsów nerwowych płynących ze struktur mózgowia (wzgórza, podwzgórza i układu limbicznego) do rdzenia kręgowego dochodzi do stymulacji obwodowego układu nerwowego, zwiększonego napływu krwi i wzrostu ciśnienia w ciałach jamistych prącia. Nieprawidłowe funkcjonowanie tego skomplikowanego mechanizmu prowadzi do przemijających lub trwałych zaburzeń erekcji.
U podłoża zaburzeń erekcji leży wiele przyczyn. Do najczęściej występujących chorób towarzyszących, które predysponują do wystąpienia ED należy cukrzyca, miażdżyca tętnic, nadciśnienie tętnicze, podwyższone stężenie cholesterolu w surowicy, choroby gruczołu krokowego. Do innych czynników zaliczamy otyłość, urazy rdzenia kręgowego, stwardnienie rozsiane, schorzenia neurologiczne, zaburzenia gospodarki hormonalnej, uszkodzenie ciał jamistych oraz nadużywanie alkoholu i palenie papierosów. Funkcje erekcyjne mogą zostać zaburzone także z powodów psychicznych, takich jak przewlekły stres, przemęczenie, niedobór snu, stany lękowe, niskie poczucie własnej wartości, obawa przed kontaktami z kobietami, depresja i wiele innych.
Sporadyczne problemy z osiągnięciem wzwodu nie są klasyfikowane jako zaburzenia erekcji , o których mówimy, gdy minimum 25% podejmowanych prób współżycia płciowego kończy się niepowodzeniem. Zaburzenia erekcji o różnym stopniu nasilenia dotykają milionów mężczyzn na świecie, powodując niepokój, zmniejszenie pewności siebie, napięcie w związkach i depresje. Są powiązane z wieloma czynnikami takimi jak styl życia, choroby współistniejące i stosowane leki. Ocenia się, że różnego stopnia zaburzenia erekcji mogą występować nawet u 50% mężczyzn po 40 roku życia.
W obliczu tak złożonego problemu „skrojona na miarę” terapia zaburzeń erekcji powinna uwzględniać modyfikację wszystkich czynników ryzyka występujących u indywidualnego pacjenta. Obok farmakoterapii ważne miejsce zajmować powinna pomoc psychologiczna.

Opracowano na podstawie referencji:

  1. Heruti et al. Prevalence of Erectile Dysfunction Among Young Adults: Results of a Large-scale Survey. J Sex Med 2004;1:284-291
  2. W. Skrzyński. Wybrane Zagadnienia Psychologii Klinicznej. Warszawa 2011. Available at http://pedagogium.pl/dokumenty/materialy/Materialy_Skrzynski.pdf (cyt. 20.09.2016).

Strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij