EN
Aktualności Recordati Group »

Infekcje pochwy i zewnętrznych narządów płciowych – zakażenie spowodowane przez drożdżaki (grzyby)

Co to jest kandydoza pochwy i sromu (ang. VulvoVaginal Candidiasis, VVC)?

Kandydoza pochwy i sromu nazywana też drożdżycą pochwy i sromu, drożdżakowym lub grzybiczym zapaleniem pochwy i sromu, a potocznie grzybicą pochwy jest drugą, po bakteryjnym zapaleniu pochwy, pod względem częstości przyczyną infekcji dróg moczowo-płciowych kobiety.

Kandydoza pochwy najczęściej powodowana jest nadmiernym wzrostem grzybów z rodzaju Candida: C. albicans, C. glabrata, C. tropicalis, C. crusei, C. parapsilosis.

Co dziesięć lat podwaja się częstość porad lekarskich na tle dolegliwości związanych z kolonizacją narządu płciowego kobiety przez drożdżaki. Większość kobiet w okresie reprodukcyjnym (15-49 lat) doświadczy co najmniej jednego objawowego epizodu drożdżycy narządu płciowego, a ponad połowa z nich będzie leczona z tego powodu częściej niż dwa razy w roku.

Diagnostyka i objawy grzybicy pochwy i sromu.

Grzybicze zapalenie pochwy i sromu rozpoznaje się zazwyczaj na podstawie badania klinicznego. Najczęściej występujące objawy to:

  1. uporczywy świąd i pieczenie wewnątrz pochwy oraz w okolicy sromu, także podczas oddawania moczu,
  2. dyskomfort w czasie kąpieli,
  3. zaczerwienieni i obrzmienie okolic intymnych,
  4. ból i pieczenie podczas stosunku płciowego,
  5. obfite, serowate, bezzapachowe upławy.

Niestety żaden z wymienionych powyżej objawów nie jest specyficzny dla zakażań grzybiczych pochwy. W diagnostyce różnicowej należy brać pod uwagę zakażenia bakteryjne, rzęsistkowicę, a także odczyny alergiczne. W wielu przypadkach mamy do czynienia z zakażeniami o mieszanym podłożu etiologicznym. Często do postawienia właściwej diagnozy wykorzystuje się badania dodatkowe takie jak test pH wydzieliny z pochwy lub badanie mikrobiologiczne wymazu z dróg rodnych.

Jeśli kandydoza jest infekcją nawracającą u danej kobiety, leczeniu należy poddać także jej partnera. U mężczyzn tego rodzaju schorzenia najczęściej nie wywołują żadnych objawów, czasem może pojawić się zaczerwienienie żołędzi prącia lub słabo nasilona, czerwona wysypka lub świąd.

Opracowano na podstawie:

Stanowisko zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące etiopatogenezy i leczenia nawrotowej postaci drożdżakowego zapalenia pochwy i sromu. Niemiec T., Tomaszewski J. Ginekol Pol. 2011, 82, 869-873

Wytyczne postępowania w kandydozie sromu pochwy. AGUM/MSSVD national guideline on the management of vulvovaginal candidiasis. Radcliffe K.,  Ahmed I. (MP cyt 20.09.2016)

 


Strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij